roższa pasta do zębów czy specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej nigdy nie zastąpią nikomu tradycyjnych wizyt stomatologicznych.
Nie można więc powiedzieć, że dba się o swoje zęby i swój wygląd, jeżeli wciąż unika się tego typu wizyt medycznych. Są one absolutnie niezbędne. Należy więc zdać sobie sprawę z tego, że tylko dentysta będzie w stanie człowiekowi pomóc, jeżeli np. dojdzie do rozwinięcia się próchnicy czy innej choroby zębów. Wszelkie środki dostępne w drogeriach, aptekach i sklepach kosmetycznych działają wyłącznie doraźnie. Niektóre z nich są też używane w profilaktyce, ale to nie oznacza, że są w stanie w stu procentach zapobiec schorzeniom związanym z zębami i jamą ustną. Stomatolog powinien być odwiedzany przez pacjentów przynajmniej dwa razy w roku. Takie wizyty kontrolne są absolutnie najważniejsze, bo to właśnie dzięki nim można rzetelnie ocenić stan uzębienia.
Nie istnieje jeden idealny gabinet dentystyczny
Nie istnieje jeden idealny gabinet dentystyczny, który okazałby się przyjaznym miejscem dla wszystkich pacjentów. Oczekiwania ludzi są różne. Dla niektórych najważniejsze okażą się kompetencje i doświadczenie lekarza, podczas gdy inni większą uwagę zwrócą na sam wygląd gabinetu oraz to, czy wydaje się on im przyjazny. Warto więc posłuchać samego siebie i na tej podstawie wybrać odpowiednią klinikę. Czasami nawet pozytywne opinie znalezione w Internecie nie są wyznacznikiem wysokiej jakości - czy to gabinetu, czy samego lekarza.
Na znalezienie tego dobrego gabinetu na pewno warto poświęcić więcej czasu. Mało komu uda się natrafić na świetną placówkę już przy pierwszym podejściu. A dobry dentysta to nie tylko profesjonalista w swoim fachu, ale też i człowiek o odpowiednim stosunku do pacjenta, który potrafi zminimalizować lęk przed zabiegiem i zadziałać niczym tabletka uspokajająca. Warto zwracać uwagę na tego rodzaju cechy. Należy patrzeć nawet na to, w jaki sposób stomatolog przeprowadza wywiad czy standardową rozmowę z pacjentem. Każdy szczegół może być źródłem ważnych informacji, które pomogą w wyborze świetnego gabinetu.
Dentysta powinien odpowiadać na wszystkie zadane
Każdy gabinet dentystyczny może w nieco inny sposób zajmować się swoimi pacjentami. Oczywiście największy na to wpływ mają sami lekarze, czyli stomatolodzy zatrudnieni w konkretnej placówce. W głównej mierze to od nich zależy to, czy pacjent będzie dobrze czuć się na fotelu i czy da się poddać różnorodnym zabiegom. Jak zatem powinien zachowywać się profesjonalny i dobry dentysta?
Na pewno musi on wytworzyć partnerską relację pomiędzy sobą a pacjentem. Nie powinien tworzyć dystansu. Nie powinien też usztywniać tej relacji, gdyż zbyt profesjonalne podejście nierzadko jest mylone z dystansem, chłodem i arogancją. Pacjent ma się czuć dobrze i swobodnie, a aby tak było, należy z nim normalnie rozmawiać. Dentysta powinien odpowiadać na wszystkie zadane mu pytania i rozwiewać ewentualne wątpliwości.
Dobry stomatolog to nie tylko dobry fachowiec, ale też przede wszystkim dobry człowiek ze sporymi pokładami empatii. Lekarze muszą umiejętnie wczuwać się w rolę drugiej osoby, by w razie czego zaoferować jej wsparcie lub odrobinę otuchy. Najlepsi stomatolodzy niemalże przy pierwszym kontakcie potrafią wzbudzić zaufanie pacjenta. To do nich warto na pewno się kierować.
Jak zminimalizować lęk przed dentystą?
Lęk przed dentystą potrafi być nieraz tak silny, iż sprawia, że cierpiąca na niego osoba nie jest w stanie nawet przekroczyć progu placówki stomatologicznej. Gabinet dentystyczny staje się dla niej miejscem męki i katuszy, którym niestety musi się poddać, jeśli chce cieszyć się estetycznymi i zdrowymi ząbkami. Na szczęście istnieją praktyczne i sprawdzone techniki, dzięki którym takie lęki można zminimalizować i osłabić. Są to metody przeznaczone do zastosowania "tu i teraz". Można z nich skorzystać w momencie, gdy siedzi się już w gabinecie i czeka na to, aż dentysta wyciągnie swoje narzędzia.
Po pierwsze - wizualizacje. Ale koniecznie te przyjemne, które pozwolą odciągnąć myśli od tematyki związanej z przyrządami dentystycznymi, borowaniem i zębami. Warto wykształcić sobie w głowie wyraźny obraz jakiejś przyjemnej sytuacji, do której można będzie uciec w momencie, gdy lęk stanie się porażająco silny. Dobrze zadziała też praca z oddechem, która ogólnie uspokaja cały organizm. Warto także pracować ze swoimi ogólnymi przekonaniami. Trzeba po prostu uświadomić sobie, że stomatolog nie jest wcale nikim przerażającym.